Срокове за различните видове подпомагане:

Срокове за различните видове подпомагане:

Срокове за различните видове подпомагане:

  • Обвързано подпомагане с производството — за млечни и месодайни крави, включително и такива в развъдни програми, говеда в планински райони, биволи, овце и кози от местни породи или в планински райони:
    Задържането трябва да е най-малко 80 дни след 9 юни.

  • Преходна помощ за овце и кози — фермерите трябва да отглеждат поне 80% от заявените овце-майки и кози-майки за период от минимум 100 дни след края на подаването на заявленията.

  • Биологично животновъдство (ЕКО-БЖ) — животните и площите трябва да са под контрол от 31 декември 2024 г. до 31 декември 2025 г.
    Важно е, че животните могат да бъдат заменяни, ако е необходимо, но само в рамките на тази система.

  • Хуманно отношение и борба с антимикробната резистентност (ХЖ-АМР) — животните трябва да бъдат отглеждани поне 60 дни след крайния срок за заявления.


Какво означават тези срокове за фермерите?

Животновъдите трябва да имат предвид, че животните, които са заявени за подпомагане, не бива да бъдат продавани, прехвърляни или изнасяни преди изтичането на съответния период за задържане. Това е условие, за да получат държавните средства.

За онези, които участват в биологичните схеми, контролът е по-дългосрочен и по-гъвкав — с възможност за замяна на животни, но само при спазване на правилата.

Тези изисквания са ключови за поддържане на стабилност в животновъдния сектор и за гарантиране на качеството и безопасността на продукцията.


Ако фермерите следят стриктно тези срокове и условия, ще имат сигурност, че усилията им ще бъдат подкрепени с нужните финансови средства. Това е важна стъпка към успешна и устойчива кампания през 2025 година.

За нас

Асоциацията за развъждане на черношарената порода гр. Добрич, има разрешение № 01/05.03.2001 година на основание чл.29, ал.1 от Закона за Животновъдство(ЗЖ),да извършва дейности по селекция и репродукция съгласно чл.23 от ЗЖ. През 2011 година поради изтичане на разрешението кандидатствахме за удължаването на този срок с още 10 години,като за целта изготвихме нова актуализирана “Селекционна програма“, в разработването на която участваха колектив от утвърдени учени на Тракийски университет гр. Стара Загора, на ИЖ в Стара Загора, изявени зооинженери селекционери и утвърдени в практиката фермери.

За контакти

Офис: гр. Добрич, пл.“Свобода“ № 5, офис 408

  0898706916
 rrampdb@abv.bg

 Понеделник - Събота 8:00-17:00
Неделя - Почивен ден

Изпрати запитване