Нови перспективи за ускорено генетично развитие в посока повишаване на икономическите ползи за фермерите, членуващи в развъдната организация в Добрич

Нови перспективи за ускорено генетично развитие в посока повишаване на икономическите ползи за фермерите, членуващи в развъдната организация в Добрич

Нови перспективи за ускорено генетично развитие в посока повишаване на икономическите ползи за фермерите, членуващи в развъдната организация в Добрич

АРЧШПБ - ДОБРИЧ сключи договор за сътрудничество с една от трите най-големи развъдни организации в света – ANAFIBJ, Италия. Очакванията от сътрудничеството са за ускорен генетичен прогрес за животните, контролирани в нашата организация, което би довело до големи икономически ползи за фермерите.
Новият ни партньор контролира 1136874 млечни крави, и има огромен опит в прилагането на иновативни инструменти в селекционната дейност при породите Черношарена, Кафява и Джерсей. Асоциацията е основана през 1945 г. под името „Асоциация на развъдчиците на говеда от италианската порода Pezzata Nera” със задачи за извършване на функционални проверки и водене на Националната племенна книга. По-късно, през 1957 г. става ANAFI Национална асоциация на италианската фризийска порода. Генеалогичната книга, създадена с президентски указ 1290 от 26 май 1959 г., представлява инструмент за селекция с цел подобряване на италианската порода Frisona /черношарена/.
Целта е да ръководи и управлява на техническо ниво определянето на генетичните качества, селекцията и производствената дейност в рамките на породата насърчавайки тяхната икономическа валоризация. Основната й цел е опазването на генетично обособената фризийска италианска порода говеда, определяйки критериите за генетично подобрение на техническо ниво.
          Очакваните приноси към ускорен генетичен прогрес са:
  1. подобряване на качеството и количеството на млякото
  2. намаляване броя на соматичните клетки
  3. подобряване сиренарските качества на млякото
  4. удължаване на продуктивния живот на животните
  5. икономическата ефективност на стадата.
Един от основните подходи, е свързан с прилагане на геномните технологии в развъдния процес. В Италия тези анализи включват и казеина и хаплотиповете на женските животни така и А1 и А2 бета казеина на биците. Тези услуги са безплатни за фермерите в страната и допринасят за подобряване на сиренарските качества на суровината и здравето на консуматорите. Повече от 80% от суровото мляко се превръща в добре познатите в целия свят сирена “Грана падана” и “Пармеджано реджано” Трябва да отбележим, че всичко това е довело до респектиращи постижения. Постигнати са 10 802 кг средна млечност с над 3.8 % мастни вещества и над 3.38% белтък, през 2023 година, соматичните клетки са под 1800 и млякото е с отлични сиренарски качества. Разработени са иновативна система от икономически индекси, които обслужват всички елементи, имащи отношение към икономическата ефективност, като проследяват всички елементи на процеса на производство и преработка. ANAFIBJ се управлява от водещи италиански учени и за наша радост те имат традиционно и ползотворно сътрудничество с учените, които работят с нашата асоциация.
Новото партньорство ще даде възможност на нашите членове да имат достъп до услугите на италианската асоциация. В нашата страна повече от 70% от млякото се превръща в трайни млечни продукти, а това е същата посока от която има нужда развитието на млекопроизводството ни за бъде постигната по-висока икономическа ефективност на сектора.
Услугите, които ще можем да получим за прилаганата развъдна политика са:
1. Предоставяне на семенен материал от геномни бици;
2. Предоставяне на семенен материал от проверени бици;
3. Изготвяне на геномна оценка;
4. Предоставяне на каталог на всички бици, със съответните индекси за
преценка;
5. Признаци за изследване ,със съответните индекси с прогнози за развитие на болести, даващи пълна информация на фермера , относно финансовите показатели за всяко животно във фермата /иновативна програма/;
6. Курсове за обучения в България на специалисти и организиране на тематични семинари;
7. База данни за генотипизиране - Америка, Англия, Швейцария, Италия
 
Разбира се ще бъде полезно нашите фермери да се запознаят с опита на италианските си колеги, както и да използваме опита на изграждане на цялостната организация за постигане на успех. 
 
 

За нас

Асоциацията за развъждане на черношарената порода гр. Добрич, има разрешение № 01/05.03.2001 година на основание чл.29, ал.1 от Закона за Животновъдство(ЗЖ),да извършва дейности по селекция и репродукция съгласно чл.23 от ЗЖ. През 2011 година поради изтичане на разрешението кандидатствахме за удължаването на този срок с още 10 години,като за целта изготвихме нова актуализирана “Селекционна програма“, в разработването на която участваха колектив от утвърдени учени на Тракийски университет гр. Стара Загора, на ИЖ в Стара Загора, изявени зооинженери селекционери и утвърдени в практиката фермери.

За контакти

Офис: гр. Добрич, пл.“Свобода“ № 5, офис 408

  0898706916
 rrampdb@abv.bg

 Понеделник - Събота 8:00-17:00
Неделя - Почивен ден

Изпрати запитване