Говедата, хранени със зърно, отделят наполовина по-малко метан, отколкото се смяташе досега

Говедата, хранени със зърно, отделят наполовина по-малко метан, отколкото се смяташе досега

Говедата, хранени със зърно, отделят наполовина по-малко метан, отколкото се смяташе досега

С нов доклад Австралия променя разбиранията за ролята на угоителната индустрия върху климата. Оказва се, че говедата, хранени основно със зърно – най-вече с ечемик – отделят с 56% по-малко чревен метан, отколкото се е смятало досега.

Тези изводи идват след мащабно проучване, направено от Университета на Нова Англия. Финансирано е от месната и животновъдна организация по поръчка на асоциацията на угоителите.

Целта: да се разбере точно какви емисии отделят говедата в угоителните стопанства. Новата методика е съобразена с реалните австралийски условия и затова дава по-точна и – според учените – по-справедлива оценка.

Зърнената диета прави разликата

Причината за по-ниските емисии е в храненето. Говедата в угоителните ферми в Австралия ядат основно темпериран ечемик, което според учените води до значително по-малко отделяне на метан в сравнение с предишните модели, които не са отчитали местната практика.

Професор Коули, ръководител на екипа, обяснява, че когато се използват реални данни от фермите, а не остарели международни формули, резултатите са съвсем различни – и доста по-оптимистични.

Промяна с голямо значение

Резултатите от изследването ще влязат в бъдещите отчети за парникови газове. Това е важна крачка за сектора, казват от асоциацията на угоителите. Президентът ѝ, Грант Гари, напомня, че вече над две десетилетия се работи по технологии за измерване и намаляване на въглеродния отпечатък.

Управляващият директор Кроули допълва, че това дава не само ясна представа къде се намира секторът в климатичен план, но и отваря врати към по-устойчиви практики и нови пазари.

По-малко метан = по-добро говеждо?

Актуализираните данни могат да се окажат решаващи в международните преговори за въглеродния отпечатък на храните. С тях Австралия ще може да докаже, че говеждото ѝ не е толкова голям „виновник“ за климата, колкото се е твърдяло.

Въпросът вече не е дали, а кога светът ще започне да отчита тази промяна.

За нас

Асоциацията за развъждане на черношарената порода гр. Добрич, има разрешение № 01/05.03.2001 година на основание чл.29, ал.1 от Закона за Животновъдство(ЗЖ),да извършва дейности по селекция и репродукция съгласно чл.23 от ЗЖ. През 2011 година поради изтичане на разрешението кандидатствахме за удължаването на този срок с още 10 години,като за целта изготвихме нова актуализирана “Селекционна програма“, в разработването на която участваха колектив от утвърдени учени на Тракийски университет гр. Стара Загора, на ИЖ в Стара Загора, изявени зооинженери селекционери и утвърдени в практиката фермери.

За контакти

Офис: гр. Добрич, пл.“Свобода“ № 5, офис 408

  0898706916
 rrampdb@abv.bg

 Понеделник - Събота 8:00-17:00
Неделя - Почивен ден

Изпрати запитване