След кратко прекъсване Асоциацията за развъждане на Черношарената порода в България-гр. Добрич възстановява своя уеб-сайт.
Чрез него ще Ви запознаваме и информираме с въпроси касаещи селекцията в млечното говедовъдство като:
- Иновации в млечните ферми.
- Добри практики на организация и управление във фермите.
- Новости в храненето и отглеждането на всички категории животни.
- Постигнати високи резултати във водещи ферми обслужвани от специалисти на АРЧШПБ-Добрич.
- Нормативни актове и наредби касаещи сектора.
- Ще отговаряме на поставени от вас въпроси касаещи селекционната дейност. И други услуги.
Асоциацията за развъждане на черношарената порода гр. Добрич, има разрешение № 01/05.03.2001 година на основание чл.29, ал.1 от Закона за Животновъдство(ЗЖ),да извършва дейности по селекция и репродукция съгласно чл.23 от ЗЖ.През 2011година поради изтичане на разрешението кандидатствахме за удължаването на този срок с още 10 години,като за целта изготвихме нова актуализирана “Селекционна програма“,в разработването на която участваха колектив от утвърдени учени на Тракийски университет гр.Стара Загора,на ИЖ в Стара Загора,изявени зооинженери селекционери и утвърдени в практиката фермери.Целта на тази Развъдна програма беше да се доразвият и утвърдят селекционните показатели на отглежданата в България Черношарена порода,като максимално се доближим до тези на отглежданите черношарени крави в Европа и света.Назначената комисия от тогавашния министър Мирослав Найденов,даде отлична оценка на представената документация от АРЧШПБ,в следствие на което беше издадено РАЗРЕШЕНИЕ №51/05.05.2011Г.за извършване на селекционна дейност.
Съгласно “СХЕМАТА“ за държавна помощ АРЧШПБ гр.Добрич,сключи Договор с ДФ „Земеделие“гр.София за субсидиране по програма „Помощ за водене на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните за 2016г.“Това е програма по която Асоциацията работи от 2004г.и основната и цел е чрез прилагането на методите на селекция и репродукция да подобри генетичните параметри на Черношарената порода,отглеждана в България.За целта Асоциацията работи по утвърдена „Селекционна програма„ в която са залегнали основните параметри за продуктивност на кравите който трябва да постигнем.Като краен резултат стремежа ни е да създадем крава,която да е икономически ефективна със своята продуктивност.Според нашите цели това е крава с ж.т. 550-600кг.,средна млечност 8000-8500кг.,среден процент маст.в-ва 4% и протеин в млякото 3,5%.
Работещите специалисти селекционери в организацията са с продължителен стаж в областта на племенната работа.Сега стремежа ние да привлечем нови млади и надежни кадри,които да работят в този труден,но изключително важен отрасъл на селското стопанство в България.
Предстой отчет на УС на Асоциацията за постигнатите резултати през 2016г. по ферми и региони.Ще бъдат очертани приоритети в бъдещата работа и набелязани мерки за тяхното осъществяване.
Изп. Директор зооинженер Ангел Йонов.